Jakie rolki kupić dla początkujących?

Jazda na rolkach  to świetny sport nie tylko dla dzieci, ale  dla całej rodziny. Jazda na rolkach rozwija mięśnie, poczucie równowagi, refleks, umiejętność przewidywania oraz właściwą ocenę zagrożenia i koncentracje uwagi. Wiek, waga oraz umiejętności nie mają znaczenia. Jeżdżąc na rolkach spalisz dużo kalorii. W ciągu jednej godziny regularnej jazdy na rolkach tracisz  500-700 kcal! (bardziej efektywnie niż podczas biegania, jazdy na rowerze czy pływania). Regularna jazda na rolkach gwarantuje szczupłą talię, smukłe nogi i przede wszystkim jędrne pośladki oraz zlikwiduje cellulit.

Zaletą jazdy na rolkach jest płynność wykonywanych ruchów, dzięki czemu w czasie treningów nie powoduje się nagłych i intensywnych nacisków na stawy. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku osób z dużą nadwagą, których stawy są szczególnie narażone na urazy. Podczas jazdy na rolkach odpoczywasz nie przerywając treningu, kiedy rozpędzone rolki jadą same, zmęczone mięśnie mają czas na regenerację.

W jakim wieku rozpocząć naukę jazdy na rolkach?

Naukę jazdy na rolkach można zacząć w każdym wieku. Najmłodszy początkujący rolkarz w na naszych zajęciach ma 3 latka, a najstarszy 67 lat! Najlepiej zacząć uczyć jeździć  dzieci w wieku 3-4 lata. Pamiętaj, że w okresie od 3 do 7 roku życia dzieci uczą się nowych ruchów z większą łatwością niż w późniejszym czasie. Jazda na rolkach to  w miarę naturalna forma ruchowa i można rozpocząć jej naukę jak tylko umiejętności koordynacyjne na to pozwalają.

Jakie wybrać rolki?

jakie kupić rolki i akcesoriaMuszą przede wszystkim stabilnie utrzymywać kostkę czyli  but na co najmniej 2 klamry.  Dobrym pomysłem są rolki regulowane. Dzięki temu, że długość buta można skracać i wydłużać posłużą na parę lat ponieważ będą rosły razem z naszą pociechą. Zwróć uwagę na to, by podczas mierzenia dziecko stało z lekko wypchniętym kolanem do przodu, co pomaga dociążyć stopę. Powinno mieć też skarpety takiej grubości, jakie potem będzie wkładać na rolki. Najlepiej wybrać się do sklepu po południu kiedy stopa jest już rozchodzona – noga po całym dniu chodzenia staje się większa. Zwłaszcza podczas pierwszych lekcji nauki jazdy na rolkach ważne jest by mieć dobrze wszystko dociśnięte, aby uniknąć kontuzji.

Jaki kask?

Na rolkach jeździmy zawsze w kasku, który chroni najbardziej narażony przy upadku tył głowy rolkarza. Często pytacie czy może być  kask rowerowy, na początek lepszy taki niż żaden, ale pamiętajcie, że nie ochroni przy upadku tak bezpiecznie potylicy, ponieważ ma inną budowę. Kaski na rolki są też odpowiednio wentylowane , zatem nie powinny sprawiać dużych kłopotów podczas cieplejszych dni.

Jakie ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki?

Na rolkach jeździmy zawsze w ochraniaczach dobranych do sylwetki początkującego rolkarza, ponieważ przed nim wiele upadków. Jest to element szkolenia oraz jest naturalny w stawianiu pierwszych kroków w tej dyscyplinie. Plastikowa lub metalowa obudowa zewnętrzna chroni przed kontuzją i osłania gąbkę lub inny miękki materiał przed szybkim zniszczeniem.

Jakie kółka do rolek?

Pierwsze rolki dla dziecka powinny mieć małe kółka (47-70 mm). Dlaczego? Ponieważ  im mniejsze kółka, tym wolniejsza jazda i łatwiejsze manewry oraz im bardziej miękkie kółka, tym wolniej i wygodniej się jeździ, z większą przyczepnością do podłoża. Za to szybciej się zużywają. Odpowiednie dla początkującego malucha będą miękkie kółka (oznaczone od 74 do 82A – im mniejsza liczba, tym bardziej miękkie kółka). Dla początkujących dorosłych wskazane są wielkości od 72 do 84 do mm; zbyt duże kółka utrudniają utrzymanie równowagi oraz pozwalają na zbytnie rozpędzenie się, co nie jest wskazane w początkowej fazie nauki jazdy na rolkach. Proszę nie wybierać kółek plastikowych maja małą przyczepność i ślizgają się nawet na asfalcie. Najlepiej wybrać te wykonane z kauczuku.

Nauka pływanie dla dzieci Kraków – Spójrz na Ofertę!