Nauka jazdy do tyłu na rolkach

Nauka jazdy na rolkach do tyłuUmiesz już pewnie  jeździć na rolkach  do przodu i chciałbyś nauczyć się czegoś nowego? Jest to odpowiedni moment, aby zacząć naukę jazdy na rolkach do tyłu. Każdy może się nauczyć jazdy na rolkach do tyłu – bez względu na wiek!

Aby zacząć naukę jazdy na rolkach do tyłu to musimy  przede wszystkim mieć ją bardzo dobrze opanowaną do przodu. Jazda na rolkach w tył polega dokładnie na tym samym co jazda do przodu, a więc na przenoszeniu ciężaru ciała z jednej nogi na drugą. Warto jednak podkreślić w tym miejscu, że osoby dopiero zaczynające przygodę z rolkami nie powinny brać się za ćwiczenie tej techniki bez wcześniejszego pełnego opanowania tradycyjnego sposobu jazdy.

Najważniejszym elementem nauki jazdy na rolkach do tyłu jest regularne wykonywanie kilku ćwiczeń wdrażających do tej techniki. Złotą zasadą jest to, by się nie zniechęcać i nade wszystko kierować się starą jak świat regułą „praktyka czyni mistrza”.

Chodzimy do tyłu na rolkach

Nauka jazdy na rolkach do tyłu5Pierwsze ćwiczenie, które wykonuje się najczęściej, gdy chcemy nauczyć się jazdy w tył na rolkach, polega na odpowiednim ustawieniu i wykonywaniu tych samych ruchów.

W jaki sposób je wykonać? Stajemy na rolkach z lekko rozstawionymi nogami oraz ugiętymi kolanami, pochylamy się delikatnie do przodu. Bardzo ważne jest ustawienie stóp, które ma przypominać literę A, czyli palce skierowane są do siebie, a pięty na zewnątrz. Utrzymując takie ułożenie rolek wykonujemy drobne kroczki do tyłu.

Na początku możemy pomóc nogom poprzez lekkie balansowanie ciałem 🙂 czyli kiwamy się z jednej strony na drugą. Fajnie jest też mieć partnera, który przy początkach nauki może stać twarzą do Ciebie i  podtrzymać za ręce, ułatwi to utrzymanie równowagi. W następnym etapie partner nadal trzymając nas za ręce powoli przesuwając się do przody wymusza na nas ruch w tył. Po parokrotnym powtórzeniu tej jazdy na rolkach puszczamy dłonie partnera i sami jedziemy  do tyłu.

Nauka jazdy na rolkach do tyłuHulajnoga do tyłu

Na początek rysujemy w myślach okrąg, po którym będziemy je­chać w prawo. Obracamy głowę i tułów w kierunku jazdy. Uginamy nogi w kolanach i kierujemy przód prawej rolki do wewnątrz. Odpychamy się prawą rolką. Opieramy ciężar ciała na we­wnętrznej, lewej nodze i odpychamy się prawą nogą, aby wykonać pełne koło.

Powtarzamy ćwiczenie poruszając się ię przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jadąc patrz do tyłu ponad prawym ramieniem. Ciężar ciała spoczywa teraz na prawej nodze, a odpy­chasz się lewą.

Przekładanka do tyłu

Nauka jazdy na rolkach do tyłuMocno uginamy nogi w kolanach. Wytyczamy w myślach okrąg, po którym będziemy je­chać w prawo. Odpychamy się wewnętrz­ną krawędzią prawej rolki. Jadąc hulajnogą do tyłu pamiętamy o utrzymywaniu ciężaru ciała na nodze wewnętrznej. Spróbujmy teraz przesuwać le­wą nogę w kierunku środka okręgu, po którym się poruszamy, za każdym razem, gdy odbijamy się prawą rolką.

Gdy opanujesz już opisany manewr, staraj się jeszcze głębiej odstawić lewą rolkę, a następnie podnieść prawą i przestawić ją z przodu na dru­gą stronę lewej rolki. Nie zapomnij o silnym ugięciu kolan. Powróć lewą nogą do prawej, aby zakończyć cały manewr.

Spróbuj teraz wykonać całe ćwiczenie w prze­ciwnym kierunku. Jadąc w lewo odstawiaj prawą nogę do środka koła, a lewą rolkę przenoś przed prawą, na której spoczywa ciężar ciała.

Nauka jazdy na rolkach do tyłuNie poddawaj się, jeśli któreś z ćwiczeń na początku będzie sprawiać trudności. Z każdą kolejną próbą na pewno pójdzie lepiej.

Powodzenia!

Chcesz nauczyć się jeździć na rolkach pod okiem dobrego instruktora? Zapraszamy na naukę jazdy na rolkach w Krakowie.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertę na naukę pływania dla dzieci Kraków.Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz