Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści. W dobie kultu zdrowego i wysportowanego ciała zanotowano wzrost zainteresowania różnymi sportami i aktywnościami, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Czemu to jest tak ważne? Odpowiedź jest prosta. W zdrowym ciele zdrowy duch. Jak wybrać coś odpowiedniego dla siebie spośród obszernej oferty sportowej? Warto spróbować wszystkiego, jednak dzisiaj skupimy się na sporcie dla każdego —> nauka jazdy na rolkach Kraków.
Miejsce do jeżdżenia
Warto zastanowić się czy w okolicy naszego miejsca zamieszkania jest odcinek drogi asfaltowej, bądź obszar przeznaczony do nauki jazdy na rolkach, np. skate park. Jazda po chodniku, lub kostce brukowej na początku swojej przygody z rolkami może być wręcz niemożliwa ze względu na to, że kółka rolek przy małych prędkościach mogą blokować się o szpary między płytami i to może nas zniechęcić. Dlatego warto na samym początku wybierać płaskie nawierzchnie do jazdy.
Pierwsze założenie rolek na nogi
Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby rolki były dobrze dopasowane, tj. dolegały do stopy. Muszą być solidnie zasznurowane, a klamry, paski czy rzepy powinny być dobrze zapięte. Poświęcenie dłuższej chwili na zadbanie o prawidłowe dopięcie buta wpłynie pozytywnie na nasze odczucia, stabilizację w trakcie jazdy i poczucie bezpieczeństwa. Tak jak przed każdą aktywnością fizyczną, przed założeniem rolek wskazana jest rozgrzewka.
Postawa na rolkach
Hasło, które musimy mieć przez cały czas w głowie, to “ugnij nogi w kolanach”. To sprawi, że nasz tułów będzie pochylony do przodu, dzięki czemu unikniemy upadku do tyłu. Obniżając środek ciężkości zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo, a przechylając się do przodu zmniejszamy ryzyko ucieknięcia rolek spod nas, co mogłoby się skończyć niekontrolowanym upadkiem. Możemy pomyśleć, że czym niżej będziemy na nogach, tym bliżej Ziemi, co sprawi, że upadek będzie mniej bolesny.
Kontrolowany upadek
Musimy być przygotowani na to, że zdarzy nam się upaść, szczególnie na początku swojej przygody z nauką jazdą na rolkach. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, czy bólu, powinniśmy nauczyć się upadać w sposób kontrolowany. Zawsze należy pamiętać, o prawidłowej postawie na rolkach, czyli nisko na nogach i pochylenie do przodu. Jeśli poczujemy, że tracimy równowagę nie powinniśmy panikować, szybko starać się łapać równowagę, bo to prowadzi do jeszcze większego zawahania. Z pewnością widzieliśmy nie raz, gdy ktoś upadając chciał jeszcze się uratować wymachując rękami i nogami, jednak nie przyniosło do pożądanych skutków. Jeśli czujemy, że zaraz upadniemy, powinniśmy pogodzić się z naszym losem i zejść możliwie jak najniżej na nogach, tak jakbyśmy starali się usiąść. Ręce powinny być wolne i zawsze w gotowości, aby zamortyzować upadek.
Jazda na rolkach
Kiedy już stoimy na rolkach, możemy pochwalić się pierwszym małym sukcesem. Jeśli ustanie w miejscu jest problematyczne, to mamy na to sposób. Należy ułożyć stopy prostopadle do siebie, następnie delikatnie ustawmy rolki w kształt litery “V”. Pięty bliżej siebie, palce skierowane na zewnątrz, pamiętając przy tym o ugiętych nogach i pochylonej sylwetce do przodu. Zacznijmy od stawiania małych kroczków przy jak najmniejszym podnoszeniu nóg od podłoża. Dodatkowo możemy dołożyć do tego balans ciała, raz w lewą, raz w prawą stronę. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy pingwinami. I tak zbudujemy swoją pewność siebie i będziemy w stanie zrobić dużo kroków. Z czasem zmienią się one w płynny ruch, który pozwoli nam przejechać nasze pierwsze odległości na rolkach.
Nie poddawaj się
Początki, jak w każdym przypadku, bywają trudne, ale pamiętaj – nie od razu Rzym zbudowano. Nie przejmuj się tym, że ludzie mogą zobaczyć Ciebie upadającego, uczące się podstaw na rolkach, bo nie robisz tego dla innych, tylko dla siebie. A nauka jazda na rolkach jest pięknym sportem i warto przetrwać pierwsze niepowodzenia, aby później odnosić coraz to większe sukcesy.
Nauka pływania dla dzieci Kraków – zerknij na kompletną ofertę i aktualny cennik.